Tema: Biru dan Hijau Tema: Biru dan Hijau Tema: Merah Tema: Hijau
Text: Tambah BesarText: AsalText: Tambah Kecil
Latar Belakang: 1 Latar Belakang: 2 Latar Belakang: 3 
Kemaskini Pada: 17 Okt 2017
Versi 8.0.2c
Latar Belakang MD SaratokLatar Belakang MD Saratok

Majlis Daerah Saratok yang ditubuhkan pada tahun 1948 dahulunya dikenali dengan namaKalaka Mixed Local Authority. Pada tahun 1954 Kalaka Mixed Local Authority telah ditukar kepadaKalaka District Council. Pada tahun 1991 Kalaka District Council sekali lagi ditukar nama kepadaSaratok District Council atau Majlis Daerah Saratok yang kekal sehingga hari ini.

Dari tahun 1948 hingga 1953 pejabat majlis mengunakan bangunan lama kerajaan yang terletak di tempat Perpustakaan Awam berada sekarang. Dari 1954 hingga 1961 kami telah berpindah ke bangunan lama Kerajaan yang terletak di tempat Masjid Besar, Saratok sekarang.

Pada tahun 1962 Majlis Daerah Saratok mempunyai pejabatnya sendiri dengan kos pembinaannya sebanyak RM 83,000.00. Pejabat ini telah dirasmikan oleh Tuan Residen, Bahagian Kedua, Simanggang Mr. A.J.N. Richards pada awal tahun 1962. Ketika itu bangunan ini agak terpencil kerana tiada bangunan lain berada di kawasan tersebut. Tetapi kini lokasi pejabat ini adalah di tengah-tengah Bandar Saratok.

Bangunan Pejabat Majlis diroboh dan dibina semula pada tahun 1991 dengan kos pembinaannya sebanyak RM 960,000.00 dan telah dirasmikan oleh Yang Berhormat  Menteri Alam Sekitar dan Pelancongan, Sarawak, Datuk Amar James Wong Kim Min pada 23 Jun 1993.



SENARAI PENGERUSI MAJLIS DARI TAHUN 1954 - 2015

No.

Nama

Tempoh Tahun

1.

Encik Abang Mostapha B.B.M.

1954 – 1956

2.

Encik F.M. Umpi ak Rantai

1957 – 09.06.1959

3.

Encik Anthony Nibong ak Linggang

1960 – 14.04.1961

4.

Encik Othman bin Jais

15.04.1961 – 03.07.1963

5.

Datuk Dunstan Endawie

04.07.1963 – 30.08.1963

6.

Encik Anthony Nibong ak Linggang

01.01.1964 – 31.12.1964

7.

Encik Illai ak Seman S.K.N.

1965 – 1966

8.

Encik Anthony Nibong ak Linggang

1967 – 1977

9.

Encik Illai ak Seman S.K.N.

1978 – 1981

10.

En. Abang Haji Zamhari bin Datuk Abang Abu Talip

01.11.1981 – 31.10.1985

11.

Haji Dolhan bin Yunus

01.06.1985 – 31.08.1986

12.

Encik Sepawi Mustapha bin Haji Shibli

01.09.1986 – 31.10.1987

13.

Encik Philip Ho Thin Huat

01.01.1988 – 30.06.1988

14.

Encik Salleh bin Yusop

01.07.1988 – 31.05.1992

15.

Encik Liman ak Numpang

01.06.1992 – 31.12.1993

16.

Encik Mohd. Ramzi bin Sulaiman

Jan 1994 – Jan 1996

17.

Encik Chai Moi Fong

Feb 1996 – Mac 2000

18.

Encik Abdul Rahman bin Mohammad

Apr 2000 – Dis 2001

19.

Encik Henry Ginjom ak. Lajim

Jan 2002 – 2006

20.

En. Friday ak. Belik

Jan 2006 – Okt 2006

21.

En. Daniel Supit

Okt 06 – Feb 2010

22.

En. Julaihi Bin Kadir

Feb 2010 – 25.08.2013

23.

En. Mohd Ikhmal Abdullah

26.08.2013 – KINI


SENARAI SETIAUSAHA DARI TAHUN 1955 - 2015

No.

Nama

Tempoh Tahun

1.

Encik William Tang Tieng Kee

1955 - 1956

2.

Encik Chang Ngok Chong

1957 - 1958

3.

Encik Thomas Tan

1959 - 1960

4.

Encik Wan Ali Ibrahim

1961 - 1962

5.

Encik Peter Ngu Teck Ming

1963 - 1971

6.

Encik Abang Abdul Rahman bin  Hj. Mohamad

1972 - 1976

7.

Encik Narudin bin Haji Narawai

1977 - 1979

8.

Encik Achan ak Kana

1980 - 1986

9.

Encik Stephen Naga ak Linggang

1987 - 1988

10.

Encik Leonard Umbie  ak Didang

1988 - 2002

11.

Encik Goh Yong Hui

2003 - 2004

12.

Encik Buncha ak. Mandi @ Mathew

2005 -  2006

13.

Encik Ignatius Jinnie Bunyau

2006 – 2013

14.

Encik Abdul Razak Bin Awang Bini

2013 - KINI